Endodoncja to inne określenie leczenia kanałowego, które stosuje się w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, bardzo głębokich ubytków próchniczych, martwicy miazgi, złamania i zwichnięcia zęba, patologicznego starcia zębów i wskazań protetycznych. Polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów zęba, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.
W trakcie leczenia wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt jakim jest mikroskop. Mikroskop pomaga w identyfikacji wcześniej niewykrywalnych struktur, umożliwia wizualizację kanałów korzeniowych, dostrzeganie przewężeń, obliteracji i perforacji. W celu oceny poprawności leczenia, wykonujemy zawsze po jego wypełnieniu zdjęcie rtg. Jeśli zachodzi taka potrzeba wykonujemy prześwietlenie zęba również przed i w trakcie leczenia kanałowego.
Ząb po leczeniu kanałowym staje się martwy, jego wytrzymałość jest obniżona ze względu na dużą utratę tkanek w części koronowej. Dlatego zaleca się po leczeniu kanałowym odbudowę zęba za pomocą korony lub innych rozwiązań protetycznych. Taka odbudowa zapewnia trwałość i prawidłową funkcję oraz estetykę na długi czas.