profilaktykaProfilaktyka w stomatologii odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Właściwa higiena pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia (od papierosów, kawy, herbaty, itp.) i zapewnia poczucie świeżości. Stosowanie się do jej zasad pozwala na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu do późnej starości. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej, a leczenie chirurgiczne i implantologiczne wymaga bezwzględnego przestrzegania jej zasad. Systematyczne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, pacjent również musi dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.

W gabinecie stomatologicznym (przynajmniej raz w roku):
– kontrolujemy stan naszego uzębienia
– usuwamy osad oraz kamień nazębny
– stosujemy fluoryzację zębów

W życiu codziennym:
-staramy się myć zęby po każdym posiłku, szczególnie po zjedzeniu słodyczy
-do mycia zębów oprócz zwykłych szczoteczek, używamy nici, szczoteczek międzyzębowych, waterpika, wykałaczek, specjalnych nici pod mostki, tzw. „super floss”
-odżywiamy się racjonalnie, ograniczając spożywanie słodyczy

 

W ramach profilaktyki stomatologicznej gabinet „Uśmiechnij Się” oferuje:
– usuwanie kamienia nazębnego – skaling
– usuwanie osadu – piaskowanie
– fluoryzację – lakierowanie zębów
– lakowanie
– kontrolę uzębienia oraz instruktaż higieny jamy ustnej
 

Skaling polega na usuwaniu przy pomocy specjalnej końcówki skalera kamienia nazębnego odkładającego się na powierzchni zębów. Po przyłożeniu końcówki ultradźwiękowej w miejsce gdzie występuje kamień, pod wpływem drgań dochodzi do rozbicia i oderwania złogów. Naszym Pacjentom radzimy, aby zabieg wykonywać średnio dwa razy do roku. Nagromadzenie się kamienia może doprowadzić do trudnych w leczeniu chorób przyzębia.

 

Piaskowanie jest zabiegiem mającym na celu usunięcie zewnątrz pochodnych osadów i przebarwień z powierzchni szkliwa. Jest przeprowadzane przy pomocy specjalnego urządzenia, proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów powodują usunięcie osadu. Piaskowanie zębów wykonuję się u Pacjentów mających problem z osadami nazębnymi oraz zalecane jest stosowanie tej metody jako uzupełnienie po zabiegu scaling.Przeważnie oba zabiegi wykonywane są podczas jednej wizyty higienizacyjnej.

 

Fluoryzacja zębów polega na nakładaniu specjalnego preparatu zawierającego fluor w celu wzmocnienia oczyszczonego wcześniej szkliwa zębów.

 

Lakowanie zębów
Lakowanie zębów metoda w profilaktyce anty próchnicowej. Polega na wypełnieniu lakiem szczelin i bruzd w zdrowych zębach przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych sprzyja zaleganiu bakterii.